top of page

Team News & Tech Support

FELGI DO ABARTHA
Jest kilka elementów bardzo charakterystycznych w wyglądzie 124 i 131 Abarth. jedna z nich są felgi.


W 124 Abarth ex-works używano tylko jednego rodzaju felg : Były to 13 calowe magnezowe felgi Cromodora CD 66Stosowano felgi o różnej szerokości w zależności od nawierzchni od 5,5 cala do 8 cali, choć standardowym użyciem było 7 cal przód i 8 cali tyłZespoły prywatne stosowały różne inne felgi ale na żadnych 124 nie prezentuje się tak elegancko jak właśnie na CD 66. i tylko te felgo nadaj a mu prawdziwie oryginalny , historyczny wygląd.


W 131 było podobnie , choć z niewielkimi zmianami.

Podstawowa felgą Fiata 131 Abarth Rally byłe 15 calowa magnezowa felga Cromodora CD 68 o szerokości 7 cali,


Byaluy one używane we wszystkich wersjach 131 ,
Moc i moment jaki generował silnik 131 Abartha w swej typowej wersji , ( na mechanicznym wtrysku Kugelfishera ( ok 230 km i 250-NM momentu) pozwalały na zastosowanie jeszcze szerszych felg , szczególnie na osi napędowej. Abarth zamówił specjalnie do tego celu 8 ,10 i 11 calowe felgi , tzw Cromodora Abarth. Były to felgo również magnezowe,ale skręcane (dwuczęściowe) do opon o szerokości 235..

To właśnie do tych felg zrobione największe poszerzenia (prawie 10 centymetrowe "parapety" i samochód z tymi parapetami powinien mieć właśnie te felgi


Gdzie takie felgi kupić?


Po pierwsze NIE KUPOWAĆ oryginałów , chyba ,że są w stanie fabrycznym stanie ( co się rzadko zdarza..) W naszym zespole mamy 5 sztuk magnezowych CD 68 w idealnym , magazynowym stanie, Używamy je "od wielkiego dzwonu" i tylko dla pokazu.. Felgi magnezowe są bardzo lekkie i niezwykle wytrzymałe, jednak, raz uszkodzone nadają się na złom lub do muzeum. Jeden nasz komplet oryginalnych CD 68 poszedł do muzeum gdyż nie dało się ich ani wyprostować ani wyważyć.

Felgi magnezowe jedną krytyczną wadę jak się zapali ( a magnez jest chyba jedynym palnym metalem) to już się jej nie da ugasić.i pali się 30 sekund. .Potem ju z nie ma co zbierać,. nie tylko z felgi ale z całego samochodu. .


Dostępność replik CD 66 i CD 68 jest bardzo duża.. Ceny kształtują się się od 175 do 375 euro za sztukę.

Dla porównania oryginalne felgi magnezowe CD 66 lub CD 68 w idealnym stanie to wydatek ok 1000 euro za sztukę

.

Niestety felg Cromodora Abarth ja dotychczas nie znalazłem na internecie, i nie wiem nic na temat produkcji ich replik,. A jednak samochody na tych felgach się pojawiają. więc może da się je kupić .


508 views0 comments

Comments


Anchor 1
bottom of page