top of page

Team News & Tech Support

DESKA Fiat Abarth 124 Rally Gr. 4

Updated: Mar 1, 2021

Jak wygląda deska rozdzielcza 12 Abarth rally gr.4

Pytanie proste ale odpowiedź już taka nie jest.


Po pierwsze trzeba pamiętać, że nie było dwóch takich samych desek rozdzielczych. Tak jak nie było dwóch takich samych Fiatów 124 Abarth rally gr 4, Wszytki były bardzo podobne. ale nie takie same, bo każdy kierowca miał swoje wymagania. Jeden chciał lampkę tu a drugi tam, jeden chciał licznik prędkości, a drugi zabronił montowania go w swoim samochodzie. Na Safari auto było inne niż na Lombard więc i deski się od siebie różniły. A że jeszcze do tego nie zawsze każdy zawodnik jechał tym samym samochodem to powstawał misz-masz, który nie pozwala uznać, że deska w 124 gr 4 ma wyglądać tak i tylko tak. Poruszamy się wiec w pewnym paśmie prawdopodobieństwa, chyba, że robimy replikę konkretnego oryginalnego samochodu. Ale i z tym jest kłopot.


Mam pełną dokumentację fotograficzną Abartha 124 Andrzeja Jaroszewicza jaka stoi u Guya Moerenhouta w Belgii. I co? No tyle, że najwyraźniej j cześć przełączników, wskaźników i lampek w tym samochodzie jest oczywiście nieoryginalna.


Podobnie jest ze 124 Abarthem wspaniale odbudowanym przez Artura Skwarzyńskiego.


Dostępna dokumentacja fotograficzna oryginałów jest bardzo skąpa i nie do końca wiarygodna, bo tylko niewielka część zdjęć pochodzi z okresu, nie wiadomo, który to samochód i z jakiego rajdu. Poza tym większość zdjęć pokazuje ich stan obecny, A ten jest mało wiarygodny ze względów o których wspomniałem powyżej.To jest np deska samochodu Maurizio Verini'ego z rajdu Sanremo '75. Widać, że jest dalece nie kompletna.

No to jak powinna wyglądać deska 124 Abarth gr 4 ?

Na pewno powinna być wiarygodna historycznie, więc powinna być mocno zniszczona, jak ta poniżej.


Ale biorąc pod uwagę, że jeszcze zdąży się zniszczyć na rajdach, patynowaniem się nie zajmiemy. Natomiast zajmiemy się tym z czego powinna się składać. Najlepiej byłoby gdyby składała się z elementów wyłącznie z okresu. Oczywiści są rzadkie , trzeba ich szukać nie raz całymi latami, a ponadto bywają kosmicznie drogie. Czy można więc zmienić niedostępny już rodzaj przełącznika współczesną bardzo podobną replikę a zegary na ich współczesne zamienniki. Przepisy FIA to dopuszczają, pod warunkiem, że nie są to wskaźniki cyfrowe, a analogowe i są rozmieszczone zgodnie z oryginałem. Można też dokładać dodatkowe wskaźniki w miejscach jakie odpowiadają kierowcy.


Budując naszego 124 Abartha gr 4 stanęliśmy więc wobec dylematu: czy idziemy w „oryginał” , czy tzw. „original look”


By zadowolić mój puryzm historyczny przygotowaliśmy deskę „classic” gdzie wszystko jest możliwie najbardziej zbliżone oryginalności historycznej. Poniżej jedna z naszych przymiarek. Ostatecznie wyglądać pewnie będzie bardzo podobnie, ale włączniki halogenow na środku pójda niżej bo wymusza to obudowa nawiewu powietrzaktóra idzie w tym miejscu pod deską. Oczywiście deska będzie czarna.


Jednak by sprostać realnym potrzebom uczestnictwa takim samochodem w rajdach do mistrzostw Polski zbudowaliśmy też deskę „rajdową”, która dla laika wygląda jak oryginał, ale oparta jest w większości na współczesnych zamiennikach. Poniżej przymiarka rysunkowa. Zapewne będą jeszcze jakieś zmiany, ( inny zegar, etc), ale zarys jej ułożenia jest już bardzo zbliżony do ostatecznego wyglądu.Ta poniżej jest znacznie wygodniejsza podczas rajdu, bo prawie każdy zegar ma własną, wbudowana kontrolkę, której moment zapalania i gaśnięcia ustawia kierowca. Również styczniki i bezpieczniki są na wierzchu, co znacznie ułatwia znalezienie przepalonego i jego wymianę. Poza tym nieco większa ilość wskaźników powala na bardziej dokładną kontrolą pracy silnika i jego parametrów na OS'ie.


Patrząc na obie sam nie wiem, która mi się bardziej podoba. Ta bardziej historyczna , czy ta bardziej rozbudowana... Ze względu na rajdową wygodę chyba będziemy startować na tej drugiej, a ta bardziej historyczna pójdzie na półkę albo zawiśnie na ścianie. :)


62 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


Anchor 1
bottom of page