top of page

Team News & Tech Support

Instrukcja użycia papieru toaletowego a oleje silnikowe!

Updated: May 2, 2021


Nie bardzo wiem skąd bierze się ta powszechna niechęć do czytania jeśli tekst ma już około strony i nie ma obrazków ?

Ja też, niestety nie raz ulegam temu trendowi choć wiem, że nie jest to mądre. Moja żona z kolei czyta wszystko co jej wpadnie w ręce, w tym instrukcje i opisy zakupionych przeze mnie części, a ja śmieję się, że jakby była instrukcja do papieru toaletowego to też by ją przeczytała.

Potem jednak głupio wychodzi, bo ona wie jak podłączyć obrotomierz, albo jak skalibrować czujnik paliwa, a ja najpierw się długo zastanawiam, potem próbuje, (żony nie zapytam bo to byłaby plama na moim honorze mechanika), a potem (wstyd się przyznać) jak nie przeczytam instrukcji (albo nie zapytam żony) to często niszczę nowo zakupioną część. A wystarczyłoby po prostu przeczytać instrukcję.

W jednym wszelako zakresie stosuję strategię mojej żony: czytam dokumentację techniczną, w tym zawsze czytam tzw. Data Sheet olejów silnikowych. Dlatego wiem czego i dlaczego używam oraz jakie są dla mojego oleju parametry krytyczne.

W swoich rajówkach używam od lat tylko 300 v Le Mans 20W 60.

.

Nota bene kupuję go w beczkach, bo jest znacznie tańszy, a na dwie rajdówki i cztery do nich silniki owe 50 litrów to akurat na sezon.

Dlaczego właśnie ten ten a nie inny olej?

A to wynika z regularnego czytania Data Sheet wszystkich przeznaczonych do sportu olejów silnikowych, jakie są dostępne na naszym rynku.
Wszystkie współczesne oleje markowych producentów są bardzo podobne i są to wyroby najwyższej jakości.

Różnice między nimi są marginalne jednak właśnie w tych marginalnych różnicach tkwi klucz! Do samochodów wyczynowych olej musi być tak wyjątkowy jak wyjątkowy jest sposób eksploatacji silnika sportowego. Każdy olej musi chronić silnik przed nadmiernym zużyciem ale olej do sportu chroni silnik przed zniszczeniem w warunkach ekstremalnych jakie fundujemy mu podczas rajdu. Te marginalne różnice w parametrach oleju do sportu decydują o tym, który olej należy zastosować. Podczas rajdów nasze silniki wchodzą na ekstremalne obroty. W tych warunkach olej powinien bardzo dokładnie i równomiernie przylegać do powierzchni trących się o siebie w silniku. Robiąc to, olej redukuje tarcie oraz temperaturę, jakie to tarcie powoduje. Mimo to silnik sportowy pracuje w termicznie ekstremalnych warunkach a temperatura chłodziwa i oleju rzędu 100 stopni i więcej na Odcinku Specjalnym to w rajdach norma. Jak wiadomo z lekcji fizyki szkole podstawowej w niskiej temperaturze olej staje się substancją stałą a wraz z jej wzrostem staje się coraz bardziej płynny. Ta zmiana konsystencji idzie w parze z lepkością, tj. zdolnością oleju do przylegania do powierzchni. Lepkość oleju gwałtownie spada wraz ze wzrostem temperatury. To jak z masłem. Wyjęte z lodówki jest twarde, a podgrzane na patelni jest prawie jak woda. Stąd lepkość w ekstremalnie wysokich temperaturach to kluczowy parametr oleju silnikowego do sportu.

Jak to się dzieje, że z tej samej ropy naftowej każda firma olejowa produkuje olej o różnych parametrach? Co więcej większość firm nie posiada własnych rafinerii i w swej produkcji korzysta z oleju rafinowanego przez innych.

Wbrew nazwie olej syntetyczny nie jest "sztucznym olejem". To olej jak najbardziej oparty o produkty rafinacji ropy naftowej w tym przede wszystkim bardzo dobrze rafinowaną frakcję zwaną olejem bazowym. W skład oleju syntetycznego wchodzą też mieszane z nim substancje stałe i płynne, w tym inne pochodzące bazowo z ropy naftowej, ale również z kwasów alkoholi i fenoli. Każdy z producentów ma własną technologię produkcji oleju syntetycznego, która jest wynikiem bardzo kosztownych i wieloletnich prac badawczo rozwojowych i stanowi najściślejszą tajemnicę każdej firmy.